Mennyire valódiak a híres kristálykoponyák?
A kristálykoponyákat eredetileg egy Eugène Boban nevű ál-régész adta el, de senki sem tudja, hogyan jutott hozzájuk.
A Mezo-Amerikából előkerült híres azték kristálykoponyák vitathatatlanul a legikonikusabb régészeti leletek közé tartoznak. Számtalan elméletet ihlettek idegen szobrászokról, pszichikai technológiákról és mágikus kövekről. A valóságban azonban az, hogy állítólagos prekolumbián ereklyék talán csak olcsó hamisítványok, amelyeket egy XIX. századi francia szélhámos árult.
A kristálykoponyák története
Úgy gondolják, hogy a múzeumokban és magángyűjteményekben világszerte mindössze egy tucatnyi ilyen koponya található. Magasságuk a néhány centiméteresektől a nagyjából bowling golyó méretűekig terjed. A csillogó koponyák 1856-ban kerültek először reflektorfénybe, amikor a British Museum megvásárolt egy miniatűr koponyát, amelyet állítólag azték kezek készítettek, bár nem világos, hogy pontosan honnan származik a darab, írja az IFLScience.
A British Museum aztán 1897-ben vásárolt egy második kristálykoponyát a Tiffany & Co. cégtől, és ez az a darab, amely ma is látható a kiállításon. Annak ellenére, hogy kezdetben úgy vélték, hogy a koponya prekolumbián kori, a múzeum szerint “az ennek technológiai alapon történő ellenőrzésére tett kísérletek nem bizonyultak sikeresnek”, és a tárgy eredete “bizonytalan”.
Más, különböző méretű kristálykoponyák is hamarosan megjelentek a mexikói Nemzeti Antropológiai Múzeum és a Smithsonian Intézet gyűjteményeiben. Ez utóbbit azonban csak az 1950-es években azonosította hamisítványként a Smithsonian egyik bányászkutatója, William Foshag. Ő vette észre, hogy a darabot egyértelműen modern ékszerkészítő eszközökkel készítették.
A XX. században még néhány koponya bukkant fel antikvitásokon, köztük egy olyan, amelyet 1943-ban egy angol mélytengeri halásznak adtak el. A végzet koponyája néven ismert ereklye a pletykák szerint kék fényt bocsát ki a szeméből, és számítógépek összeomlását okozza, de egyértelműen modern technológiával készült, és nyilvánvalóan hamisítvány.
Az aztékok készítették a koponyákat vagy sem?
A koponyák kiemelt szerepet játszanak az azték ikonográfiában, és gyakran megtalálhatók az ősi templomok falába vésve vagy az istenségek ábrázolásain. Azonban egyetlen kristálykoponyát sem dokumentáltak eddig egyetlen mexikói vagy máshol végzett régészeti ásatáson sem. Ráadásul a múzeumi gyűjteményekben található példányok egyike sem vezethető vissza ásatási projektre.
Ennek ellenére az azték lelőhelyeken számtalan koponya ábrázolást találtak, bár ezeket jellemzően nem kristályból, hanem bazaltból faragták. Stílusilag ezek a Kolumbusz előtti relikviák általában meglehetősen különböznek a kristálykoponyáktól, mindezek alapján meglehetősen valószínűtlen, hogy az aztékok valóban készítették volna a híres tárgyakat.
[hm_embed link=”https://hellomagyar.hu/2023/02/05/vegre-meglehet-a-rak-elleni-vakcina/” ][/hm_embed]
Source: IFLScience
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
A világ legmagasabb tervezett felhőkarcolói
Átírhatja a történelemkönyveket ez a két, 7000 éves női holttest!
Magyar kutatók segítségével tettek meglepő felfedezést a földi élet fejlődésével kapcsolatban
A kutatók szerint egy amerikai vulkán egyre közelebb van a kitöréshez
Egy halálos táncot járó csillagpár a közelünkben fog felrobbanni
Furcsa, római kori temetkezést találtak Dunavecsén